Oil Neutralizer
Offering you a complete choice of products which include hira mild steel oil neutralizer.
Hira Mild Steel Oil Neutralizer
Approx. Price: Rs 85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Brand | Ishar |
| Surface Treatment | Polished |
| Power | 2 kW |
| Country Of Origin | India |
| Voltage | 220V |
| Capacity | 2.5 to 10 Tonnes / 12 Hrs. Approx. |
| Frequency | 50-60 Hz |
The Oil Neutralizer Equipment is
a type of Reactor where acidic oil is converted into useable form. Some oils such as Cottonseed Oil and Castor Oil are non-edible oils. They contain high level of acids in them which are not good.