Oil Extraction Machine
Providing you the best range of hira oil extraction machine, hira oil expeller spare parts, hira heavy duty oil mill machinery, hira semi-automatic oil extraction machine and hira oil mill machinery with effective & timely delivery.
Approx. Price: Rs 1,95,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Semi Automatic |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Power | 7.5 HP |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Size | 24" X 4" 6 BOLT |
| Capacity | 70 Kg/Hr |
| Operation Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | All Edible Seeds |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | HIRA |
Manufacturer And Supplier of Oil Expeller, Oil Neutralizer and Bucket Elevator and many more. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices.
Hira Oil Expeller Spare Parts
Approx. Price: Rs 10,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Brand | Heera |
| Country of Origin | Made in India |
We “Ishar Engg.Works" are a Partnership based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Supplier of Oil Expeller, Oil Neutralizer and Bucket Elevator and many more.
Hira Heavy Duty Oil Mill Machinery
Approx. Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 5-20 ton/day |
| Machine Dimension | 3650*1820*2500 mm |
| Driven Type | Electric |
| Power | 5-15 kW |
| Weight | 400-600 kg |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Extarcting Oil |
| Brand | Ishar |
| Voltage | 380 V |
| Surface | Color Coated |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
We are manufacturer and supplier of wide range of
Heavy Duty Oil Mill Machinery. We have adroit teams of professionals to use state-of-the-art machines like power press, lathe machine, shaper for manufacturing various range of machines.
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
Approx. Price: Rs 19,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Semi Automatic |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Operation Type | Semi Automatic |
| Usage/Application | Peanut Oil Extraction |
| Country of Origin | Made in India |
- Manufacturer And Supplier of Oil Expeller, Oil Neutralizer and Bucket Elevator and many more. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices.
Approx. Price: Rs 1,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Machine Dimension | 800*650*1100 mm |
| Power | 1 kW |
| Weight | 530-880 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Ishar |
| Pressure | 55 Mpa-60 Mpa |
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit