Screw Conveyor
Pioneers in the industry, we offer hira inclined screw conveyor and hira stainless steel screw conveyor from India.
Hira Inclined Screw Conveyor
Approx. Price: Rs 1,50,000 / unitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 50-150 per feet |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | Ishar |
| Voltage | 220 V |
| Diameter | 15 - 30 cm |
| Type | Spiral |
| Usage/Application | Industrial |
Screw Conveyors
can be operated with the flow of material inclined upward.When space allows, this is a very economical method of elevating and conveying.
Hira Stainless Steel Screw Conveyor
Approx. Price: Rs 1,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 100 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Ishar |
| Voltage | 380 V |
| Type | Screw |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 15 kW |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | Single Phase |
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
We Ishr engineering works based on Ludhiana established in 1980. We deals in oil extrachion machine, elevator conveyors , bucks and elevator chains.
We provide both elevator chain and chain wheel .