Oil Expeller
Providing you the best range of hira cottonseed oil expeller, hira oil expeller machine, hira soybean oil expeller machine, hira mustard oil expeller, hira long kattal oil expiller and hira single gear oil expeller with effective & timely delivery.
Hira Cottonseed Oil Expeller
Approx. Price: Rs 5,21,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5-10 kW |
| Operation Type | Expeller |
| Capacity | 5-20 ton/day |
| Usage/Application | Extracting Oil |
| Voltage | 220V |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Frequency | 50 Hz |
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
We Ishr engineering works based on Ludhiana established in 1980. We deals in oil extrachion machine, elevator conveyors , bucks and elevator chains.
We provide both elevator chain and chain wheel .
Hira Oil Expeller Machine
Approx. Price: Rs 4,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 30 H.P. MOTOR |
| Usage/Application | CRUSH ALL SEEDS |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Brand | HIRA |
| Country of Origin | Made in India |
Manufacturer And Supplier of Oil Expeller, Oil Neutralizer and Bucket Elevator and many more. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices.
Hira Soybean Oil Expeller Machine
Approx. Price: Rs 7,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power | 70hp |
| Body Material | MS/CI casting |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Capacity | 20-60 ton/day |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We Ishr engineering works based on Ludhiana established in 1980. We deals in oil extrachion machine, elevator conveyors , bucks and elevator chains.
We provide both elevator chain and chain wheel .
Hira Mustard Oil Expeller
Approx. Price: Rs 1,95,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Power | 7.5 HP |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Operation Type | Automatic |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Size | 24 x 4 |
| Capacity | 1-2 TPD |
| Brand | HIRA |
| Voltage | 380 Volts |
| Usage/Application | Mustard Oil Extraction |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
We Ishr engineering works based on Ludhiana established in 1980. We deals in oil extrachion machine, elevator conveyors , bucks and elevator chains.
We provide both elevator chain and chain wheel .
Hira Long kattal oil Expiller
Approx. Price: Rs 5,21,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Two chamber design - pre pressing & full pressing in single stage crushing for better oil recovery & profitable operation. Heavy duty cylindrical roller, thrust, taper roller and ball bearing are used. All the parts have male and female seating to get the perfect alignment.
Hira Single Gear Oil Expeller
Approx. Price: Rs 2,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5 kW |
| Size | 2921mm*1400mm*2743mm |
| Capacity | 5-20 ton/day |
| Usage/Application | Extracting Oil |
| Brand | HIRA EXPELLER |
| Voltage | 380 V |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
Approx. Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Power | 5-15 kW |
| Size | 700*700*940mm |
| Capacity | 5-20 ton/day |
| Usage/Application | Corn Oil |
| Brand | HIRA EXPELLER |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Frequency | 50 Hz |
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
Approx. Price: Rs 2,60,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | 6 Bolt |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We “Ishar Engg.Works" are a Partnership based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Supplier of Oil Expeller, Oil Neutralizer and Bucket Elevator and many more.
Hira Groundnut Oil Expeller
Approx. Price: Rs 3,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Power | 5-10 kW |
| Capacity | 1-5 ton/day |
| Usage/Application | Extarcting Oil |
| Voltage | 240/380 V |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
We “Ishar Engg.Works" are a Partnership based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Supplier of Oil Expeller, Oil Neutralizer and Bucket Elevator and many more.
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
Hira Electric Groundnut Decorticator
Approx. Price: Rs 1,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Brand | Ishar |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 250 to 350 kg per hour |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Type | Fully Automatic |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Color Coated |
We “Ishar Engg.Works" are a Partnership based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Supplier of Hira Electric Groundnut Decorticator. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices.
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
Hira Mild Steel Groundnut Decorticator
Approx. Price: Rs 1,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Brand | Ishar |
| Frequency | 50-60Hz |
| Capacity | 200-400kg/h |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Brand/Make | Ishar |
| Type | Automatic |
| Voltage | 240/380 V |
| Power | 7.5 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Color Coated |
We “Ishar Engg.Works" are a Partnership based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Supplier of Hira Mild Steel Groundnut Decorticator. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices.
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
Sunflower Oil Press Machine
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 10 hp to 70 hp |
| Warranty | No Warranty |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We “Ishar Engg.Works" are a Partnership based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Supplier of Oil Expeller, Oil Neutralizer and Bucket Elevator and many more.
Hira Automatic Seed Cracker Machine
Approx. Price: Rs 1,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 350kg |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Ishar |
| Size | 2000*800*800mm |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Finish | Color Coated |
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit