Hammer Mill
Manufacturer of a wide range of products which include hira mild steel copra cutter and hira hammer mill machine.
Hira Mild Steel Copra Cutter
Approx. Price: Rs 1,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Phase | Single |
| Size/Dimension | 1200*1050*1200 mm |
| Usage/Application | Copra Cutting |
| Capacity | 300- 800kg/h |
| Material | Mild Steel |
| Surface finish | Color Coated |
| Power Source | Electric |
| Machine Power | 11kW |
We “Ishar Engg.Works" are a Partnership based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Supplier of Hira Mild Steel Copra Cutter. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices.
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit
Approx. Price: Rs 1,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 2 - 10 Ton per day |
| Power | 5 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Size/Dimension | 1650*820*1200 mm |
| Material | Mild Steel |
| Surface finish | Color Coated |
We “Ishar Engg.Works" are a Partnership based firm, engaged as the foremost Manufacturer And Supplier of Hira Hammer Mill Machine. Our products are high in demand due to their premium quality and affordable prices.
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit