Bucket Elevator
Providing you the best range of hira ishar bucket elevator and hira mild steel bucket elevator with effective & timely delivery.
Hira Ishar Bucket Elevator
Approx. Price: Rs 85,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 3-4 ton |
| Brand | Ishar |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 570mm*450mm*10000mm |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Finish | Color Coated |
A bucket elevator, also called a grain leg, is
a mechanism for hauling flowable bulk materials (most often grain or fertilizer) vertically.
Hira Mild Steel Bucket Elevator
Approx. Price: Rs 80,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 3-4 ton |
| Brand | Ishar |
| Power | 5 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Finish | Color Coated |
We Ishr engineering works based on Ludhiana established in 1980. We deals in oil extrachion machine, elevator conveyors , bucks and elevator chains.
We provide both elevator chain and chain wheel .
Price Range: 1.5 Lakh to 6 Lakh Per unit